środa, 6 maja 2020

Książka 4-6

Książka 4-6
Dzisiaj zamiast propozycji do czytania informacja o ważnych dla nas wszystkich aktualnych wydarzeniach.

Historia - B jak Batory




Senat ustanowił rok 2020 "Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku". Morska historia II RP łączy się z wieloma sukcesami. Jednym z nich była budowa transatlantyków. Projekt "B jak Batory" realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, opowiada o jednym z nich.

M/S Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą jako regularny środek transportu do Ameryki oraz w konwojach podczas II wojny światowej. "Lucky ship", jak nazywano, owiany jest wieloma legendami. Podczas swojej służby odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tys. pasażerów.

http://lustrobiblioteki.pl/2020/02/b-jak-batory-wystawa-i-materialy-edukacyjne-do-pobrania/

Książka 7-8

Książka 7-8
Dzisiaj zamiast książki coś dla rozrywki, szczególnie dla zapracowanych uczniów klas VIII

HYDROPOLIS

Na Facebooku Hydropolis umieszczono informację #HYDROwDOMU. Są tam filmiki z eksperymentami do wspólnego wykonania w warunkach domowych. Wirtualne spotkania edukacyjne z Ośmiornicą. Rekinem i "Szalonym naukowcem" - w tej roli wystąpił edukator Wojciech Dreiseitel.


https://hydropolis.pl/

Wrocławska atrakcja przygotowała też zadania do wykonania w domu, zabawy, ciekawostki i inspiracje. Na profilu Hydropolis dowiecie się m.in., jak wykonać środki czystości, dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk i jak domowymhydropolissposobem sprawdzić odczyn substancji.
– Najlepszą formą nauki jest zabawa, dlatego przez ostatnie dni ciężko pracujemy i przygotowujemy między innymi eksperymenty. To doświadczenie, które objaśnią prawa chemii czy fizyki w bardzo efektywny sposób, a przy tym można je wykonać w warunkach domowych. Wystarczą proste składniki, które zazwyczaj mamy w naszych kuchniach – dodaje Wiola Samborska, menedżerka Hydropolis.https://hydropolis.pl/

Książka 1-3

Książka 1-3

Dzisiaj propozycja dla najmłodszych z serii "Czytam sobie"
Ostatnio ukazały kolejne książeczki wspierające naukę czytania, przygotowane przez egmont.pl 
Cztery tytuły z serii "Czytam sobie" i jeden "Czytam sobie EKO". Wszystkie te książki ukazały się pod patronatem Lustra Biblioteki.


Czytam sobie
„Czytam sobie” to pierwszy program wydawniczy do nauki czytania, który odniósł spektakularny sukces. Do dziś sprzedało się ponad 2 miliony egzemplarzy książek z tej serii. Od ponad dziewięciu lat „Czytam sobie” pomaga najmłodszym adeptom czytania, którzy w doborowym towarzystwie Dobrego Psa, Baby Jagi, bohaterów znanych z kreskówek czy samego Mikołaja Kopernika rozpoczynają przygodę z czytaniem.

Dla dzieci stawiających pierwsze kroki w nauce czytania Edukacyjny Egmont przygotował aż trzy tytuły. Wśród marcowych nowości na poziomie 1, pozwalającym dziecku podszkolić się w składaniu wyrazów, znajdą się: Koperta z kotem Justyny Bednarek z ilustracjami Mai Barskiej, Koty i kotki tej samej autorki, zilustrowane przez Magdalenę Kozieł-Nowak oraz nowość z serii „Czytam sobie EKO” – Samotny banan Sylwii Majcher i Anny Ostapowicz.

Na poziomie 2, pozwalającym na składanie wyrazów w zdania, ukazała się historia dzielnych żeglarzy – Wyprawa Kon-tiki Joanny Koziełło z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego.

Dla zaawansowanych czytelników, którzy ćwiczą płynne czytanie i są gotowi na dłuższą lekturę, polecamy poziom 3. Książka Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą Ewy Nowak z ilustracjami Agaty Kopff zabierze w pasjonującą podróż wszystkich młodych fanów historii i opowieści faktograficznych.

Szczegółowe informacje o każdej książce i materiały do pobrania dostępne są na stronie internetowej czytamsobie.pl

Kto ma więcej głosek? Zapraszam do zabawy, w której obowiązują takie same zasady jak w karcianej wojnie, z tą różnicą, że moc karty uzależniona jest od ilości głosek.


Co jest potrzebne? karty, które wydrukujcie na sztywnymi papierze i wytnijcie



Zasady gry: Rozdajemy wszystkie karty mi
ędzy 2 osoby. Równo układamy w dwa stosy. Karty leżą odwrócone obrazkiem do stołu. Wykładamy po jednej karcie i porównujemy, czyj zwierzak ma więcej głosek. Głoskujemy głośno i wyraźnie - licząc na palcach. Zwierzak, który ma więcej głosek, zabiera tego zwierzaka, który ma ich mniej. Jeśli mają tyle samo głosek, wykładamy kolejne karty i zwierzę w kolejnym układzie zabiera wtedy wszystkie wyłożone zwierzątka. Wygrywa osoba, która zebrała więcej kart.


Sami sprawdźcie, ile emocji może budzić głoskowanie.



Możecie też wykorzystać karty do innej zabawy, przykładowo:
 
Rozłóżcie przed sobą 10 kart. Po kolei nazywamy wszystkie zwierzęta i rzucamy kostką. Zadaniem pierwszego gracza jest wymienić tyle zwierząt, ile oczek jest na kostce. Przeciwnik musi powtórzyć nazwy zachowując tą samą kolejności. Zamieniamy się rolami. Nie ma wygranych i przegranych, gra toczy się po to, aby potrenować Waszą pamięć.


 "Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś."
Jarosław Iwaszkiewicz


Dziś polecam ciekawą i napisaną z humorem powieść Lucy Maud Montgomery pt:"Ania z Wyspy". Jest to kontynuacja powieści pt:"Ania z Zielonego Wzgórza". Poznajemy dalsze losy rudowłosej Ani, która jest już studentką i mieszka w Kingsporcie. Nie brakuje też wątków romantycznych dotyczących zarówno Ani jak i jej przyjaciółek...

Cover

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/montgomery-ania-z-wyspy/

Biedronka

Kochani!

Dzisiaj proponuję Wam wykonanie biedronki z plasteliny. Robi się ją szybko i łatwo.


 Z czerwonego kawałka plasteliny lepimy dość dużą kulkę. Wykałaczką zaznaczamy środek. Z czarnej plasteliny lepimy mniejszą kulkę, do której przylepiamy czułka oraz oczy. Wykałaczką robimy uśmiech. Również z czarnego koloru formujemy nóżki, kropki i GOTOWE.