Słodkie, puszyste, pachnące pączki.
Kochani, od czasu do czasu proponuje Wam kulinarne ćwiczenia sensoryczne, więc dziś mam dla Was przepis na domowe pyszne pączki. :) Przygotowując je wykorzystacie prawie wszystkie zmysły, które posiadamy. Dotyk - bo pączki trzeba ręcznie uformować z ciasta, które najpierw musisz zagnieść. Wzrok - będzie Ci niezbędny, by prawidłowo odmierzyć wszystkie składniki i wykonać poszczególne etapy zadania. Smak - pozwoli Ci docenić puszystość i walory smakowe pączków. Węch - dzięki niemu poczujesz, jak pięknie pachną, gdy są świeże.
Czego potrzebujesz?
05, kg mąki pszennej
5 dag drożdży
1/4 l mleka
4 żółtka
1 całe jajko
0,5 kostki margaryny
0,5 szkl. cukru
dżem o ulubionym smaku
Wykonanie:
Przygotuj dużą miskę. Wsyp do niej mąkę, zrób na środku mąki dołek, do niego pokrusz drożdże i wsyp cukier. W rondelku podgrzej mleko, ale uważaj, by się nie zagotowało. Ciepłe mleko wlej na drożdże i pozostaw całość do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Następnie rozpuść w rondelku margarynę i odstaw ją do wystudzenia.
Wróć do miski z drożdżami, dodaj do niej żółtka i całe jajko. Wszystkie składniki połącz ręką. Dodaj teraz przestudzoną margarynę i ugniataj ciasto przez ok. 20 minut.
Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodaj odrobinę mąki.
Dobrze wyrobione ciasto pozostaw na godzinę do wyrośnięcia.
Nabieraj łyżką porcję ciasta i formuj z niej w dłoniach kulkę. Zwróć uwagę na konsystencję ciasta, pomyśl jakie jest w dotyku? Czy to miłe czy nieprzyjemne dla Ciebie uczucie?
Uformowaną kulkę zgnieć dłonią na płaski placek, na środku którego połóż odrobinę dżemu i ponownie uformuj kulkę.
Smaż pączki na patelni w kąpieli z oleju. Poproś na tym etapie pracy o pomoc kogoś dorosłego.
Przestudzone pączki możesz polukrować lub oprószyć cukrem pudrem.
Przygotuj aromatyczną, cieplutką herbatę. Podaj do niej wykonane przez siebie pyszne pączki i zaproś rodzinę na podwieczorek.
Smacznego! :)
Malowanie lodem
Za oknem dziś dużo chłodniej więc proponuję Wam chłodniejsze zadanie ;)
Będziemy malować lodowymi farbami, które samodzielnie można przygotować w domu.
Czego potrzebujemy?
- farby plakatowe
- woda
- foremki do lodu
Foremkę do lodu wypełnij wodą do 3/4wysokości każdego dołka.
Do każdego otworu nałóż palcem odrobinę farby plakatowej w wybranym kolorze i delikatnie rozmieszaj, by farba dobrze połączyła się z wodą.
Zamknij szczelnie pojemnik na lodowe kostki i wstaw go do zamrażalnika na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Możesz zamrażać kostki w otwartym pojemniku, ale wówczas zadbaj o to, by stał on na równej powierzchni. Możesz do każdego dołka włożyć kreatywny patyczek, który po zamrożeniu będzie pełnił funkcję rączki.
Zamarznięte kostki weź w dłonie i poczuj ich chłód. Pomyśl, czy jest to dla Ciebie przyjemne uczucie?
Zamarzniętymi kostkami możesz malować dowolne obrazy. Uruchom swoją wyobraźnię i twórz.
Powodzenia! Jeśli masz ochotę prześlij nam swoje dzieło na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
A my pokażemy je na blogu. :)
Sensoryczny spacer po trawie.
Kochane Świetliki!
Za oknem piękna majowa zieleń. Gdy tylko pogoda i czas Waszych Rodziców na to pozwala wybieracie się zapewne na spacery. Może macie możliwość wędrowania po tak odludnych miejscach jak las, ale nawet jeśli nie bywacie w lesie możecie skorzystać z dóbr natury. Wystarczy wybrać się na działkę, do przydomowego ogrodu, na łąkę lub na trawnik pod blokiem. :)
Gdy już się tam znajdziecie zdejmijcie buty, skarpetki i zanurzcie stopy w miękkiej, chłodnej i bardzo przyjemnej w dotyku trawie.
Spacer bosą stopą po trawie jest doskonałym sposobem na pokonanie zmęczenia, stresu i napięcia, rozluźni nie tylko Wasze stopy, ale całe ciało, dostarczy Wam niezapomnianych i baaardzo przyjemnych wrażeń.
Spróbujcie! Do odważnych świat należy! A my czekamy na zdjęcia bosych stóp pierwszych śmiałków pod adresem cieszkowianka@sp2lubon.eu
Zielono mi
Witajcie Kochani!
Proponuję Wam dzisiaj kilka sensorycznych ćwiczeń dłoni, które możecie wykonać przy użyciu przedmiotów będących w Waszych domach. A ponieważ mamy wiosnę za oknem i piękną zieleń na drzewach i trawnikach w naszych sensoćwiczeniach króluje kolor zielony :)
Piłka "gniotek", którą możesz sam masować sobie dłonie i przedramiona lub może masować je Tobie ktoś bliski. Odprężenie dłoni, które są zmęczone np. pisaniem gwarantowane!
Miseczka i klamerki - ćwiczymy palce wpinając i zdejmując klamerki z miseczki. Możesz użyć różnych kolorów i układać je w różne wzorki na miseczce.
Gąbka do mycia ciała - zwykle ma dwie strony o różnej fakturze, gładkiej i szorstkiej. Masuj sobie lub poproś kogoś bliskiego o masaż jedną i drugą stroną gąbki. Pomyśl, która strona jest dla Ciebie milsza w dotyku?
Slime'owe ciasto - jeśli posiadasz w domu slime'a (zawsze możesz zastąpić go kisielem) udekoruj go dowolnymi dekorkami, np. cekinami, koralikami, ziarnami fasoli, kaszy, grochu, rodzynkami itp).
Następnie weź slime'a w dłonie i baw się nim ugniatając go, przelewając przez palce, wyczuwając palcami wszystkie zatopione w nim kształty. Miłej zabawy!!!
Pachnąca pizza.
Witajcie Świetliki!
Dziś w ramach zajęć sensorycznych zapraszam Was do kuchni.
Będziemy pichcić - przesypywać, przelewać, mieszać, ugniatać, wałkować, siekać, smakować, wąchać i dotykać. :) Przygotujemy pizzę!
Składniki na ciasto:
300g mąki pszennej
4 łyżki oliwy z oliwek
pół łyżeczki soli
4 dkg drożdży (wcześniej rozpuszczonych w 100ml letniej wody w dodatkiem 1/4 łyżeczki cukru).
Zanim dodasz drożdże do ciasta pozostaw je w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Wszystkie składniki umieść w dużej misce i dokładnie wymieszaj. Użyj w tym celu ręki. Poczujesz wówczas gładką i miękką konsystencję ciasta. Wyrabiaj ciasto ok. 5 minut, aby było puszyste po upieczeniu.
Przygotowane ciasto rozwałkuj na cienką warstwę, jeśli lubisz pizze na cieście cienkim lub na nieco grubszą jeśli jesteś fanem pizzy na cieście podwójnym.
Wierzch ciasta posmaruj cienką warstwą ketchupu lub innego sosu pomidorowego. Następnie posyp ulubionymi ziołami.
Posiekaj w cienkie plastry składniki, które chcesz dodać do pizzy.
Możesz użyć dowolnych składników: wedliny, pieczarek, cebuli czy innych ulubionych warzyw. Jeśli chcesz, żeby Twoja pizza aromatycznie pachniała, oprósz ją ulubionymi ziołami.
Pokrojone składniki umieść na cieście. Nagrzej piekarnik do 180 stopni C. Piecz pizzę 15 - 20 minut.
W międzyczasie zetrzyj na tarce ok. 25 dkg żótego sera.
Podpieczoną pizzę ( po ok. 10 minutach od wstawienia) wyjmij na moment z piekarnika i ostrożnie posyp startym serem. Uważaj, aby się nie poparzyć rozgrzaną blaszką.
Po ok. 20 minutach, wyjmij pizzę z piekarnika, pokrój na kawałki i zaproś swoją Rodzinę na pyszną ucztę. :) Smacznego!
Dzisiaj Dzień Ziemi.
Z tej okazji zachęcam Was do upiększenia swojego skrawka ziemi, czy to w ogródku, czy na balkonie. Posadźcie wiosenne kwiaty w prezencie dla naszej planety. Sprawcie, że w Waszym otoczeniu zrobi się kolorowo, przyjemnie i pachnąco.
Jak to zrobić?
1. Przygotuj dowolnej wielkości doniczkę.
2. Przygotuj ziemię. Weź ją w dłonie, nie ubieraj rękawiczek, po zabawie z ziemią umyjesz porządnie ręce mydłem i ciepłą wodą. Poczuj przyjemną wilgoć ziemi i jej intensywny zapach. Pobaw się nią, przesypuj pomiędzy palcami. To wspaniały masaż dla Twoich rąk. :)
3. Wypełnij ziemią doniczkę do połowy.
4. Przygotuj sadzonki kwiatów, które chcesz posadzić.
5. Zwykle kupujemy kwiaty w plastikowych osłonkach. Przed wsadzeniem kwiatów do ziemi koniecznie wyjmij je z tych osłonek. Przy okazji weź kwiaty w dłonie, powąchaj je i poczuj ich piękny, delikatny zapach.
6. Umieść sadzonki kwiatów w doniczce z ziemią. Obsyp je dookoła ziemią w miejscach, gdzie jej brakuje. Kwiaty muszą być dobrze umowcowane w podłożu.
7. Gotowe! Ustaw donicę z kwiatami w dobrym miejscu. Niektóre kwiaty wolą słońce, inne odrobinę cienia, jeszcze inne zupełnie za słońcem nie przepadają. Zdecyduj przy pomocy kogoś dorosłego, jakie miejsce dla Twoich roślin będzie najlepsze.
8. Pamiętaj, by podlać świeżo posadzone rośliny. Nie zapominaj też o codziennym dostarczaniu im wody. Gdy będziesz się nimi dobrze opiekował, odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem i zapachem.
Uwaga! Zadanie specjalne! Zrób zdjęcie roślinom rosnącym w Twoim ogródku lub na Twoim balkonie. Prześlij nam je na adres e mail: cieszkowianka@sp2lubon.eu, a my pokażemy je na blogu.
Łąka pełna kwiatów
Witajcie!
Dziś zapraszam Was do wyczarowania własnej wiosennej łąki. Wykonacie ją z materiałów, które
z pewnością znajdziecie w domu.
Potrzebne będą:
- kartka z bloku technicznego A4 (biała lub kolorowa)
- klej Magic w tubce
- kredki
- temperówka
- zielona krepa
1. Zatemperuj różnokolorowe kredki. W ten sposób uzyskasz materiał na płatki kwiatów.
2. Krepę porwij na mniejsze kawałki i zrób z nich ruloniki różnej długości. Będą to łodygi kwiatów. Pracuj tylko palcami, nie korzystaj z nożyczek.
3. Przygotuj kartkę papieru oraz klej.
4. Przyklej ruloniki w dowolny sposób. Możesz je swobodnie formować.
5. Przyklej płatki kwiatów. Jeśli chcesz, by pachniały, skrop je palcem dowolnym zapachem olejku spożywczego lub eterycznego. Możesz również delikatnie spryskać pracę perfumem o zapachu kwiatowym.
6. Środki kwiatów wypełnij dowolnym małym, okrągłym elementem. W mojej pracy użyłam rodzynek i ciecierzycy. Możesz skorzystać z grochu, fasoli, ziarenek kawy, żurawiny.
7. I w ten sposób powstała wiosenna, pachnąca i sensoryczna (bo możesz ją wąchać, dotykać, oglądać, smakować) praca, którą możesz ozdobić swój pokój. :)
POWODZENIA!
Czekam na Wasze kwietne łąki na mailu cieszkowianka@sp2lubon.eu
Pompony w akcji!
Witajcie Świetliki!
Tym razem proponuję Wam przyjemną, sensoryczną zabawę z kreatywnymi pomponami.
Poszukajcie pomponów w swoich przyborach do prac plastycznych. Są obecnie bardzo popularne więc może macie w swoich zapasach jakieś resztki. :) Jeśli nie macie, nic stracownego. Użyjcie waty lub wacików kosmetycznych mamy. Weźcie je do rąk i ugniatajcie. Są bardzo przyjemne prawda?
Pomponami możecie również pomasować sobie policzek, ucho, nos, czoło. Poczujcie ich miękkość.
Teraz przygotujcie kartkę papieru wielkości A4. Narysujcie na niej kontury dowolnego przedmiotu, zwierzęcia, owocu, warzywa, bohatera bajki.
Posmarujcie obrazek klejem, najlepiej Magikiem. Następnie wyklejcie go pomponami wg własnego pomysłu.
Powieście swoją pomponową pracę nad biurkiem. Kiedy podczas odrabiania lekcji Wasza ręka zmęczy się pisaniem i zacznie boleć, połóżcie pracę na biurku przed sobą, połóżcie na niej otwartą dłoń i delikatnie naciskajcie nią na kartkę. Możecie również zataczać dłonią koła na pomponach, w ten spsób ją masując. Możecie dotykać pomponów po kolei poszczególnymi palcami dłoni, bo to świetne ćwiczenie paluszkowe.
Powodzenia! Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło i pochwalcie się swoimi obrazami - przutylakami przesyłając ich zdjęcie na adres cieszkowianka@sp2lubon.eu
Ćwicz swoje dłonie.
Proponuję Wam dziś krótkie, szybkie i bardzo proste w przygotowaniu ćwiczenie sensoryczne.
Potrzebne materiały:
- woreczek do zamrażania kostek lodu
- kilka małych koralików
- woda.
Przygotowanie ćwiczenia:
1. Przez otwór włóż do woreczka kilka różnokolorowych koralików.
2. Następnie wlej powoli wodę wypełniając nią całą powierzchnię woreczka.
3. Wypełniony wodą i koralikami woreczek obóć "do góry nogami", aby zamknąć otwór.
4. Tak przygotowany woreczek ułóż na stole przed sobą.
Przebieg ćwiczenia:
Ugniataj delikatnie palcami dłoni wypełnione wodą "poduszeczki" woreczka. Poczuj jakie to przyjemne uczucie. Musisz być ostrożny i delikatny, bo nie rozerwać woreczka.
Przesuwaj palcami koraliki pomiędzy "poduszkami" woreczka w dowolny sposób. Może uda Ci się stworzyć z nich jakiś obrazek?
Prześlij zdjęcie swojej pracy na nasz adres mailowy: cieszkowianka@sp2lubon.eu a my pokażemy je na blogu.
Domowa ciastolina
Witajcie Świetliki!
Proponuję Wam dziś wyprodukowanie własnej ciastoliny.
W tym celu potrzebujecie:
- 1 szklankę mąki,
- 1 szklankę soli kuchennej,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 4 łyżki oleju,
- ½ szklanki ciepłej wody,
- barwniki spożywcze
Sposób wykonania krok po kroku:
Mąkę, sól i proszek do pieczenia mieszamy ze sobą i stopniowo dolewamy wodę i olej.
Wszystkie składniki ugniatamy do powstania gładkiej masy.
Powstałą masę możemy podzielić sobie na kilka części i do każdej dodać inny kolor barwnika, w ten sposób będziemy mieli różne kolory ciastoliny. Każdą część ugniatamy jeszcze raz w celu dokładnego połączenia barwnika z masą.
Ciastolina gotowa! Teraz możecie tworzyć różne formy, wycinać, łączyć ze sobą, wystarczy włączyć wyobraźnię :).
Ciastolinowa żaba. :)
Krok 1
Formujemy 1 większą kulkę (brzuszek żabki), 2 średniej wielkości kulki (to będą oczka) i 2 łapki.
Krok 2
W łapkach robimy wgniecenia wykałaczką, to będą paluszki żabki. Do kuleczek, które posłużą nam jako oczka doklejamy białe środki, a następnie na nich przyklejamy jeszcze czarne kuleczki i oczy żaby gotowe. Z różowej ciastoliny doklejamy żabce rumieńce.
Krok 3.
Doklejamy oczy oraz łapki do brzuszka, a z czarnej masy robimy szeroki uśmiech i żabka gotowa.
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzień, w którym pamiętamy o akceptacji i tolerancji wobec inności, wobec kogoś, kto wygląda jak Ty, ma tyle samo lat co Ty, uczy się i bawi jak Ty lecz czasami zachowuje się i myśli inaczej.
Jeśli nie wiesz, czym jest autyzm - zapytaj rodziców, wyszukaj informacji w Internecie, dowiedz się, bądź świadomy.
Nie bądź zielony - bądź niebieski. :) To jedno z głównych haseł tego dnia.
My z okazji Światowego Dnia Autyzmu zapraszamy Was do wesołej zabawy - BLUE DAY
Nieważne kiedy go sobie zorganizujesz, czy w tygodniu czy w weekend. Nieważne jak długo będzie on trwał, czy cały dzień czy godzinę. Ważne, żeby towarzyszył Ci kolor niebieski.
Ubierz się w tym kolorze, przygotuj niebieską potrawę, stwórz niebieską pracę plastyczną, po prostu zrób coś niebieskiego.
Bądź kreatywny i pomysłowy! Baw się razem z nami!
I koniecznie pokaż nam swój Blue Day przesyłając zdjęcia lub linki do filmików na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
Domowa walka z koronawirusem.
Kto ma ochotę rozprawić się z Panem Wirusem w koronie?
Kto chce wyszaleć się gniotąc duuuużo starych gazet?
Kto chce poćwiczyć swoje dłonie?
Czy widzę wszystkie ręce w górze???Świetnie! Zatem do dzieła!
Co będzie nam potrzebne?
- stare gazety lub zarysowane kartki
- krepa: szara lub w dowolnym kolorze
- rolki po papierze toaletowym
- farby plakatowe, pędzelki
- klej Magic lub gorący klej (użyłam gorącego)
- czarny flamaster, nożyczki, sznurek
Co robimy?
Z gazet lub papieru gnieciemy duża kulę, którą owijamy krępą.
Słodkie, puszyste, pachnące pączki.
Kochani, od czasu do czasu proponuje Wam kulinarne ćwiczenia sensoryczne, więc dziś mam dla Was przepis na domowe pyszne pączki. :) Przygotowując je wykorzystacie prawie wszystkie zmysły, które posiadamy. Dotyk - bo pączki trzeba ręcznie uformować z ciasta, które najpierw musisz zagnieść. Wzrok - będzie Ci niezbędny, by prawidłowo odmierzyć wszystkie składniki i wykonać poszczególne etapy zadania. Smak - pozwoli Ci docenić puszystość i walory smakowe pączków. Węch - dzięki niemu poczujesz, jak pięknie pachną, gdy są świeże.
Czego potrzebujesz?
05, kg mąki pszennej
5 dag drożdży
1/4 l mleka
4 żółtka
1 całe jajko
0,5 kostki margaryny
0,5 szkl. cukru
dżem o ulubionym smaku
Wykonanie:
Przygotuj dużą miskę. Wsyp do niej mąkę, zrób na środku mąki dołek, do niego pokrusz drożdże i wsyp cukier. W rondelku podgrzej mleko, ale uważaj, by się nie zagotowało. Ciepłe mleko wlej na drożdże i pozostaw całość do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Następnie rozpuść w rondelku margarynę i odstaw ją do wystudzenia.
Wróć do miski z drożdżami, dodaj do niej żółtka i całe jajko. Wszystkie składniki połącz ręką. Dodaj teraz przestudzoną margarynę i ugniataj ciasto przez ok. 20 minut.
Przygotuj aromatyczną, cieplutką herbatę. Podaj do niej wykonane przez siebie pyszne pączki i zaproś rodzinę na podwieczorek.
Malowanie lodem
Kochani, od czasu do czasu proponuje Wam kulinarne ćwiczenia sensoryczne, więc dziś mam dla Was przepis na domowe pyszne pączki. :) Przygotowując je wykorzystacie prawie wszystkie zmysły, które posiadamy. Dotyk - bo pączki trzeba ręcznie uformować z ciasta, które najpierw musisz zagnieść. Wzrok - będzie Ci niezbędny, by prawidłowo odmierzyć wszystkie składniki i wykonać poszczególne etapy zadania. Smak - pozwoli Ci docenić puszystość i walory smakowe pączków. Węch - dzięki niemu poczujesz, jak pięknie pachną, gdy są świeże.
Czego potrzebujesz?
05, kg mąki pszennej
5 dag drożdży
1/4 l mleka
4 żółtka
1 całe jajko
0,5 kostki margaryny
0,5 szkl. cukru
dżem o ulubionym smaku
Wykonanie:
Przygotuj dużą miskę. Wsyp do niej mąkę, zrób na środku mąki dołek, do niego pokrusz drożdże i wsyp cukier. W rondelku podgrzej mleko, ale uważaj, by się nie zagotowało. Ciepłe mleko wlej na drożdże i pozostaw całość do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Następnie rozpuść w rondelku margarynę i odstaw ją do wystudzenia.
Wróć do miski z drożdżami, dodaj do niej żółtka i całe jajko. Wszystkie składniki połącz ręką. Dodaj teraz przestudzoną margarynę i ugniataj ciasto przez ok. 20 minut.
Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodaj odrobinę mąki.
Dobrze wyrobione ciasto pozostaw na godzinę do wyrośnięcia.
Nabieraj łyżką porcję ciasta i formuj z niej w dłoniach kulkę. Zwróć uwagę na konsystencję ciasta, pomyśl jakie jest w dotyku? Czy to miłe czy nieprzyjemne dla Ciebie uczucie?
Uformowaną kulkę zgnieć dłonią na płaski placek, na środku którego połóż odrobinę dżemu i ponownie uformuj kulkę.
Smaż pączki na patelni w kąpieli z oleju. Poproś na tym etapie pracy o pomoc kogoś dorosłego.
Przestudzone pączki możesz polukrować lub oprószyć cukrem pudrem.
Przygotuj aromatyczną, cieplutką herbatę. Podaj do niej wykonane przez siebie pyszne pączki i zaproś rodzinę na podwieczorek.
Smacznego! :)
Malowanie lodem
Za oknem dziś dużo chłodniej więc proponuję Wam chłodniejsze zadanie ;)
Będziemy malować lodowymi farbami, które samodzielnie można przygotować w domu.
Czego potrzebujemy?
- farby plakatowe
- woda
- foremki do lodu
Foremkę do lodu wypełnij wodą do 3/4wysokości każdego dołka.
Do każdego otworu nałóż palcem odrobinę farby plakatowej w wybranym kolorze i delikatnie rozmieszaj, by farba dobrze połączyła się z wodą.
Zamknij szczelnie pojemnik na lodowe kostki i wstaw go do zamrażalnika na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Możesz zamrażać kostki w otwartym pojemniku, ale wówczas zadbaj o to, by stał on na równej powierzchni. Możesz do każdego dołka włożyć kreatywny patyczek, który po zamrożeniu będzie pełnił funkcję rączki.
Zamarznięte kostki weź w dłonie i poczuj ich chłód. Pomyśl, czy jest to dla Ciebie przyjemne uczucie?
Zamarzniętymi kostkami możesz malować dowolne obrazy. Uruchom swoją wyobraźnię i twórz.
Powodzenia! Jeśli masz ochotę prześlij nam swoje dzieło na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
A my pokażemy je na blogu. :)
Kochane Świetliki!
Za oknem piękna majowa zieleń. Gdy tylko pogoda i czas Waszych Rodziców na to pozwala wybieracie się zapewne na spacery. Może macie możliwość wędrowania po tak odludnych miejscach jak las, ale nawet jeśli nie bywacie w lesie możecie skorzystać z dóbr natury. Wystarczy wybrać się na działkę, do przydomowego ogrodu, na łąkę lub na trawnik pod blokiem. :)
Gdy już się tam znajdziecie zdejmijcie buty, skarpetki i zanurzcie stopy w miękkiej, chłodnej i bardzo przyjemnej w dotyku trawie.
Spacer bosą stopą po trawie jest doskonałym sposobem na pokonanie zmęczenia, stresu i napięcia, rozluźni nie tylko Wasze stopy, ale całe ciało, dostarczy Wam niezapomnianych i baaardzo przyjemnych wrażeń.
Spróbujcie! Do odważnych świat należy! A my czekamy na zdjęcia bosych stóp pierwszych śmiałków pod adresem cieszkowianka@sp2lubon.eu
Witajcie Kochani!
Proponuję Wam dzisiaj kilka sensorycznych ćwiczeń dłoni, które możecie wykonać przy użyciu przedmiotów będących w Waszych domach. A ponieważ mamy wiosnę za oknem i piękną zieleń na drzewach i trawnikach w naszych sensoćwiczeniach króluje kolor zielony :)
Piłka "gniotek", którą możesz sam masować sobie dłonie i przedramiona lub może masować je Tobie ktoś bliski. Odprężenie dłoni, które są zmęczone np. pisaniem gwarantowane!
Miseczka i klamerki - ćwiczymy palce wpinając i zdejmując klamerki z miseczki. Możesz użyć różnych kolorów i układać je w różne wzorki na miseczce.
Gąbka do mycia ciała - zwykle ma dwie strony o różnej fakturze, gładkiej i szorstkiej. Masuj sobie lub poproś kogoś bliskiego o masaż jedną i drugą stroną gąbki. Pomyśl, która strona jest dla Ciebie milsza w dotyku?
Slime'owe ciasto - jeśli posiadasz w domu slime'a (zawsze możesz zastąpić go kisielem) udekoruj go dowolnymi dekorkami, np. cekinami, koralikami, ziarnami fasoli, kaszy, grochu, rodzynkami itp).
Następnie weź slime'a w dłonie i baw się nim ugniatając go, przelewając przez palce, wyczuwając palcami wszystkie zatopione w nim kształty. Miłej zabawy!!!
Pachnąca pizza.
Witajcie Świetliki!
Dziś w ramach zajęć sensorycznych zapraszam Was do kuchni.
Będziemy pichcić - przesypywać, przelewać, mieszać, ugniatać, wałkować, siekać, smakować, wąchać i dotykać. :) Przygotujemy pizzę!
Składniki na ciasto:
300g mąki pszennej
4 łyżki oliwy z oliwek
pół łyżeczki soli
4 dkg drożdży (wcześniej rozpuszczonych w 100ml letniej wody w dodatkiem 1/4 łyżeczki cukru).
Zanim dodasz drożdże do ciasta pozostaw je w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Wszystkie składniki umieść w dużej misce i dokładnie wymieszaj. Użyj w tym celu ręki. Poczujesz wówczas gładką i miękką konsystencję ciasta. Wyrabiaj ciasto ok. 5 minut, aby było puszyste po upieczeniu.
Przygotowane ciasto rozwałkuj na cienką warstwę, jeśli lubisz pizze na cieście cienkim lub na nieco grubszą jeśli jesteś fanem pizzy na cieście podwójnym.
Wierzch ciasta posmaruj cienką warstwą ketchupu lub innego sosu pomidorowego. Następnie posyp ulubionymi ziołami.
Posiekaj w cienkie plastry składniki, które chcesz dodać do pizzy.
Możesz użyć dowolnych składników: wedliny, pieczarek, cebuli czy innych ulubionych warzyw. Jeśli chcesz, żeby Twoja pizza aromatycznie pachniała, oprósz ją ulubionymi ziołami.
Pokrojone składniki umieść na cieście. Nagrzej piekarnik do 180 stopni C. Piecz pizzę 15 - 20 minut.
W międzyczasie zetrzyj na tarce ok. 25 dkg żótego sera.
Podpieczoną pizzę ( po ok. 10 minutach od wstawienia) wyjmij na moment z piekarnika i ostrożnie posyp startym serem. Uważaj, aby się nie poparzyć rozgrzaną blaszką.
Po ok. 20 minutach, wyjmij pizzę z piekarnika, pokrój na kawałki i zaproś swoją Rodzinę na pyszną ucztę. :) Smacznego!
Dzisiaj Dzień Ziemi.
Z tej okazji zachęcam Was do upiększenia swojego skrawka ziemi, czy to w ogródku, czy na balkonie. Posadźcie wiosenne kwiaty w prezencie dla naszej planety. Sprawcie, że w Waszym otoczeniu zrobi się kolorowo, przyjemnie i pachnąco.
Jak to zrobić?
1. Przygotuj dowolnej wielkości doniczkę.
2. Przygotuj ziemię. Weź ją w dłonie, nie ubieraj rękawiczek, po zabawie z ziemią umyjesz porządnie ręce mydłem i ciepłą wodą. Poczuj przyjemną wilgoć ziemi i jej intensywny zapach. Pobaw się nią, przesypuj pomiędzy palcami. To wspaniały masaż dla Twoich rąk. :)
3. Wypełnij ziemią doniczkę do połowy.
4. Przygotuj sadzonki kwiatów, które chcesz posadzić.
5. Zwykle kupujemy kwiaty w plastikowych osłonkach. Przed wsadzeniem kwiatów do ziemi koniecznie wyjmij je z tych osłonek. Przy okazji weź kwiaty w dłonie, powąchaj je i poczuj ich piękny, delikatny zapach.
6. Umieść sadzonki kwiatów w doniczce z ziemią. Obsyp je dookoła ziemią w miejscach, gdzie jej brakuje. Kwiaty muszą być dobrze umowcowane w podłożu.
7. Gotowe! Ustaw donicę z kwiatami w dobrym miejscu. Niektóre kwiaty wolą słońce, inne odrobinę cienia, jeszcze inne zupełnie za słońcem nie przepadają. Zdecyduj przy pomocy kogoś dorosłego, jakie miejsce dla Twoich roślin będzie najlepsze.
8. Pamiętaj, by podlać świeżo posadzone rośliny. Nie zapominaj też o codziennym dostarczaniu im wody. Gdy będziesz się nimi dobrze opiekował, odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem i zapachem.
Uwaga! Zadanie specjalne! Zrób zdjęcie roślinom rosnącym w Twoim ogródku lub na Twoim balkonie. Prześlij nam je na adres e mail: cieszkowianka@sp2lubon.eu, a my pokażemy je na blogu.
Witajcie!
Dziś zapraszam Was do wyczarowania własnej wiosennej łąki. Wykonacie ją z materiałów, które
z pewnością znajdziecie w domu.
Potrzebne będą:
- kartka z bloku technicznego A4 (biała lub kolorowa)
- klej Magic w tubce
- kredki
- temperówka
- zielona krepa
1. Zatemperuj różnokolorowe kredki. W ten sposób uzyskasz materiał na płatki kwiatów.
2. Krepę porwij na mniejsze kawałki i zrób z nich ruloniki różnej długości. Będą to łodygi kwiatów. Pracuj tylko palcami, nie korzystaj z nożyczek.
3. Przygotuj kartkę papieru oraz klej.
4. Przyklej ruloniki w dowolny sposób. Możesz je swobodnie formować.
5. Przyklej płatki kwiatów. Jeśli chcesz, by pachniały, skrop je palcem dowolnym zapachem olejku spożywczego lub eterycznego. Możesz również delikatnie spryskać pracę perfumem o zapachu kwiatowym.
6. Środki kwiatów wypełnij dowolnym małym, okrągłym elementem. W mojej pracy użyłam rodzynek i ciecierzycy. Możesz skorzystać z grochu, fasoli, ziarenek kawy, żurawiny.
7. I w ten sposób powstała wiosenna, pachnąca i sensoryczna (bo możesz ją wąchać, dotykać, oglądać, smakować) praca, którą możesz ozdobić swój pokój. :)
POWODZENIA!
Czekam na Wasze kwietne łąki na mailu cieszkowianka@sp2lubon.eu
Pompony w akcji!
Witajcie Świetliki!
Tym razem proponuję Wam przyjemną, sensoryczną zabawę z kreatywnymi pomponami.
Poszukajcie pomponów w swoich przyborach do prac plastycznych. Są obecnie bardzo popularne więc może macie w swoich zapasach jakieś resztki. :) Jeśli nie macie, nic stracownego. Użyjcie waty lub wacików kosmetycznych mamy. Weźcie je do rąk i ugniatajcie. Są bardzo przyjemne prawda?
Pomponami możecie również pomasować sobie policzek, ucho, nos, czoło. Poczujcie ich miękkość.
Teraz przygotujcie kartkę papieru wielkości A4. Narysujcie na niej kontury dowolnego przedmiotu, zwierzęcia, owocu, warzywa, bohatera bajki.
Posmarujcie obrazek klejem, najlepiej Magikiem. Następnie wyklejcie go pomponami wg własnego pomysłu.
Powieście swoją pomponową pracę nad biurkiem. Kiedy podczas odrabiania lekcji Wasza ręka zmęczy się pisaniem i zacznie boleć, połóżcie pracę na biurku przed sobą, połóżcie na niej otwartą dłoń i delikatnie naciskajcie nią na kartkę. Możecie również zataczać dłonią koła na pomponach, w ten spsób ją masując. Możecie dotykać pomponów po kolei poszczególnymi palcami dłoni, bo to świetne ćwiczenie paluszkowe.
Powodzenia! Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło i pochwalcie się swoimi obrazami - przutylakami przesyłając ich zdjęcie na adres cieszkowianka@sp2lubon.eu
Ćwicz swoje dłonie.
Proponuję Wam dziś krótkie, szybkie i bardzo proste w przygotowaniu ćwiczenie sensoryczne.
Potrzebne materiały:
- woreczek do zamrażania kostek lodu
- kilka małych koralików
- woda.
Przygotowanie ćwiczenia:
1. Przez otwór włóż do woreczka kilka różnokolorowych koralików.
2. Następnie wlej powoli wodę wypełniając nią całą powierzchnię woreczka.
3. Wypełniony wodą i koralikami woreczek obóć "do góry nogami", aby zamknąć otwór.
4. Tak przygotowany woreczek ułóż na stole przed sobą.
Przebieg ćwiczenia:
Ugniataj delikatnie palcami dłoni wypełnione wodą "poduszeczki" woreczka. Poczuj jakie to przyjemne uczucie. Musisz być ostrożny i delikatny, bo nie rozerwać woreczka.
Przesuwaj palcami koraliki pomiędzy "poduszkami" woreczka w dowolny sposób. Może uda Ci się stworzyć z nich jakiś obrazek?
Prześlij zdjęcie swojej pracy na nasz adres mailowy: cieszkowianka@sp2lubon.eu a my pokażemy je na blogu.
Domowa ciastolina
Witajcie Świetliki!
Proponuję Wam dziś wyprodukowanie własnej ciastoliny.
W tym celu potrzebujecie:
- 1 szklankę mąki,
- 1 szklankę soli kuchennej,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 4 łyżki oleju,
- ½ szklanki ciepłej wody,
- barwniki spożywcze
Sposób wykonania krok po kroku:
Mąkę, sól i proszek do pieczenia mieszamy ze sobą i stopniowo dolewamy wodę i olej.
Wszystkie składniki ugniatamy do powstania gładkiej masy.
Powstałą masę możemy podzielić sobie na kilka części i do każdej dodać inny kolor barwnika, w ten sposób będziemy mieli różne kolory ciastoliny. Każdą część ugniatamy jeszcze raz w celu dokładnego połączenia barwnika z masą.
Ciastolina gotowa! Teraz możecie tworzyć różne formy, wycinać, łączyć ze sobą, wystarczy włączyć wyobraźnię :).
Ciastolinowa żaba. :)
Krok 1
Formujemy 1 większą kulkę (brzuszek żabki), 2 średniej wielkości kulki (to będą oczka) i 2 łapki.
Krok 2
W łapkach robimy wgniecenia wykałaczką, to będą paluszki żabki. Do kuleczek, które posłużą nam jako oczka doklejamy białe środki, a następnie na nich przyklejamy jeszcze czarne kuleczki i oczy żaby gotowe. Z różowej ciastoliny doklejamy żabce rumieńce.
Krok 3.
Doklejamy oczy oraz łapki do brzuszka, a z czarnej masy robimy szeroki uśmiech i żabka gotowa.
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzień, w którym pamiętamy o akceptacji i tolerancji wobec inności, wobec kogoś, kto wygląda jak Ty, ma tyle samo lat co Ty, uczy się i bawi jak Ty lecz czasami zachowuje się i myśli inaczej.
Jeśli nie wiesz, czym jest autyzm - zapytaj rodziców, wyszukaj informacji w Internecie, dowiedz się, bądź świadomy.
Nie bądź zielony - bądź niebieski. :) To jedno z głównych haseł tego dnia.
My z okazji Światowego Dnia Autyzmu zapraszamy Was do wesołej zabawy - BLUE DAY
Nieważne kiedy go sobie zorganizujesz, czy w tygodniu czy w weekend. Nieważne jak długo będzie on trwał, czy cały dzień czy godzinę. Ważne, żeby towarzyszył Ci kolor niebieski.
Ubierz się w tym kolorze, przygotuj niebieską potrawę, stwórz niebieską pracę plastyczną, po prostu zrób coś niebieskiego.
Bądź kreatywny i pomysłowy! Baw się razem z nami!
I koniecznie pokaż nam swój Blue Day przesyłając zdjęcia lub linki do filmików na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
Domowa walka z koronawirusem.
Kto ma ochotę rozprawić się z Panem Wirusem w koronie?
Kto chce wyszaleć się gniotąc duuuużo starych gazet?
Kto chce poćwiczyć swoje dłonie?
Czy widzę wszystkie ręce w górze???Świetnie! Zatem do dzieła!
Co będzie nam potrzebne?
- stare gazety lub zarysowane kartki
- krepa: szara lub w dowolnym kolorze
- rolki po papierze toaletowym
- farby plakatowe, pędzelki
- klej Magic lub gorący klej (użyłam gorącego)
- czarny flamaster, nożyczki, sznurek
Co robimy?
Z gazet lub papieru gnieciemy duża kulę, którą owijamy krępą.
Gnieciemy małe papierowe kulki, które przyklejamy wewnątrz jednego otworu w każdej rolce.
Następnie rolki malujemy farbą plakatową i pozostawiamy do wyschnięcia.
Na dużej kuli flamastrem rysujemy minę koronawirusa. Suche rolki skracamy mniej więcej o 1/3 długości i nacinamy drugi otwór w kilku miejscach, zaginamy noski do środka i przyklejamy wokół głowy wirusa.
Na szczycie głowy mocujemy sznurek. Wieszamy koronawirusa gdzieś pod sufitem i ugniecionymi kulkami papieru lub małymi, najlepiej miękkimi, piłkami rzucamy w niego ile sił w rękach.
A niech ma!!! On nie lubi nas, my nie lubimy jego. ;)
Możecie za każdy trafiony rzut przyznać sobie dowolną ilość punktów lub zaprosić do rywalizacji rodzinę. A może urządzicie domowy Turniej Walki z Koronawirusem? Miłej zabawy. :) Miłego tworzenia. :)A może macie inny pomysł na swojego koronawirusa??? Pokażcie nam go przesyłając zdjęcia na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
Gnieciemy małe papierowe kulki, które przyklejamy wewnątrz jednego otworu w każdej rolce.
Następnie rolki malujemy farbą plakatową i pozostawiamy do wyschnięcia.
Na dużej kuli flamastrem rysujemy minę koronawirusa. Suche rolki skracamy mniej więcej o 1/3 długości i nacinamy drugi otwór w kilku miejscach, zaginamy noski do środka i przyklejamy wokół głowy wirusa.
Na szczycie głowy mocujemy sznurek. Wieszamy koronawirusa gdzieś pod sufitem i ugniecionymi kulkami papieru lub małymi, najlepiej miękkimi, piłkami rzucamy w niego ile sił w rękach.
A niech ma!!! On nie lubi nas, my nie lubimy jego. ;)
Możecie za każdy trafiony rzut przyznać sobie dowolną ilość punktów lub zaprosić do rywalizacji rodzinę. A może urządzicie domowy Turniej Walki z Koronawirusem? Miłej zabawy. :) Miłego tworzenia. :)A może macie inny pomysł na swojego koronawirusa??? Pokażcie nam go przesyłając zdjęcia na adres: cieszkowianka@sp2lubon.eu
Własnoręcznie skrojony domowy koktajl owocowy.
Gdy wokół wirusy szaleją, a jeden z nich zatrzymał nas w domu na dłużej, wykorzystaj ten czas i przygotuj dla siebie i swojej rodziny pyszny i zdrowy koktajl owocowy.
Przepis:
2 banany
2 kiwi
1 jablko
1 mandarynka
O,5 szkl. wody mineralnej.
Wszystkie owoce należy dokładnie umyć ciepłą wodą, następnie obrać i pokroić. Zanim wrzucisz kawałki owoców do blendera stwórz z nich kolorowe, ciekawe obrazy, jakie tylko jest w stanie stworzyć Twoja wyobraźnia. Kiedy już zabraknie Ci pomysłów, włącz blender i w międzyczasie przygotuj czyste szklaneczki. Poczekaj kilka minut, by owoce dobrze zostały zblendowane. Wyłącz blender. Przelej koktajl do szklanek i gotowe.
Teraz pozostaje Ci już tylko zaprosić domowników na chwilkę zapomnienia ze smakiem Twojego samodzielnie przygotowanego napoju.
Smacznego!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz